TANSİYON ALETİ

Tansiyon Aleti
Manuel Tansiyon Aleti

Tansiyon Aletleri

Tansiyon Aleti Kan basınç birimi;

Tansiyon aleti kan basınç birimi mmHg’dir. Yani mm yüksekliğindeki civa basıncı 1 birim kan basıncına eşittir.

Civalı, havalı ve dijital olarak 3 çeşittir.

Cihaz ile ölçülen sistolik basınç üste, diastolik basınç ise biraz alta yazılır. Örneğin; 130/80 mmHg gibi. Bu örnekte 130 rakamı sistolik basıncı, 80 rakamı da diastolik basıncı gösterir. Sistolik ve diastolik basınç arasında normal tansiyonda 30-50 mmHg’lik bir fark vardır. Bu farka, nabız basıncı denir.

Normal kan basıncı erişkinlerde 120/80 mmHg’dir. Çocuklarda ise 110/ 60 mmHg’dir.
Kan basıncı ırk, cins, yaş ve zamana göre değişiklik gösterir. Fi­ziksel hareketler ve psikolojik etkenler, tansiyonu etkiler.

Kan basıncı normalden yüksek ise, hipertansiyon, normalden düşükse hipotansiyon olarak tanımlanır.

Tansiyon Aleti Değerleri
Tansiyon Aleti Tablosu

Hangi Cihazı Kullanmalıyım?

Bir biyomedikal teknikeri olarak sizlere önerim Omron marka M3 model otomatik tansiyon aletidir.

Kalibrasyonunu yaptığımız cihazlar arasında en sıkıntısız cihazlardandır. Manuel(Havalı) aletler genelde yere düştüklerinde ibresinde kayma oluyor ve doğru sonuçlar göstermiyor. Yinede manuel alet almak istiyorum derseniz Erka marka aleti satın almanızı öneririm. Aralarında en sağlamı erka markadır.

 

Post Author: Günay Yüksek

2009 Çok Programlı Lisesi Elektrik Elektronik Bölümü, 2012 Gaziosmanpaşa Üniversitesi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi mezunuyum. 2015’te Kalibrasyon Şirketinde Biyomedikal Teknikeri olarak işe başladım. Kısa sürede Laboratuvar Sorumlusu unvanı aldım. Çalıştığım süre boyunca Kalibrasyon, Test Deney, Temiz Oda Validasyonu, Radyoloji ve sertifikasyon konularda çalışmalarım oldu. Bu websitesini açma sebebim internette biyomedikal hakkında fazla bilgi olmamasıdır. Websitesinin, Bu bölümü okuyan veya okuyacak arkadaşlarımıza yol göstereceğini ve bu yolda bilgiler katacağını umuyorum. İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir