PULSE OKSİMETRE

Pulse oksimetre (Spo2), kandaki oksijen saturasyonunu ve nabzı en kolay ve hızlı şekilde ölçebilen, ayrıca kayıt atına alabilen bir cihazdır. Teknolojinin gelişmesiyle 1970’li yıllardan itibaren hastanelerde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle anestezi ve yoğun bakım ünitelerinde vazgeçilmez cihazlardan biri olmuştur.

Söz konusu cihazda bir ışık kaynağı ve ışık dedektöründen oluşan sensör aparatı bulunmaktadır. Bu sensör aparatının arasına parmakveya kulak memesi gibi organlar konularak kolayca ölçüm yapılabilmektedir. Cihazın temel çalışma prensibi ise çok basittir. Alyuvarların içinde bulunan hemoglobinin, oksijen tutup tutmamasına göre ölçüm yapmaktadır. Sensör, kanın oksijen oranını saptamak için onun rengini kullanmaktadır.
Alyuvarların yeteri kadar oksijenli olup olmamasına bağlı olarak kanın renk tonunda değişiklik olmaktadır. Bol oksijenli kan, parlak kırmızı renktedir ve pulse oksimetredengönderilen ışığın çoğunu absorbe eder. Karşı tarafa ulaşan ışık miktarının ölçümü sayesinde oksijen saturasyonu cihaz tarafından belirlenmektedir.

Yoğun ışıklı ortamlar ölçümü etkilemektedir.

Parmak tipi ve consol tipi olarak iki çeşidi bulunmaktadır.

Spo2’nin birimi “%” dir. Ölcüm aralığı 35-100% dir. Normal oksijen satürasyon seviyesi %95 ile %100 arasındadır. Genelde normal birinin Spo2’si %98 çıkmaktadır. >%95 ise hipoksi(oksijen azlığı) vardır. >%92 ise O2 tedavisi gerekir.

Nabız birimi “bpm” dir. Ölçüm aralığı 30-250bpm dir.

Benzer Yazılar

Leave a Comment