Medikal Alanda Yapay Zeka

Yapay Zeka

Yapay zeka terimi ilk defa John McCarthy tarafından, “zeki makineler özellikle de, zeki bilgisayar programları yapma bilimi ve mühendisliği” olarak ifade edilmiştir. Genel olarak makinelerin, geçmiş bilgilerden faydalanma, planlama, öğrenme, iletişim kurma, nesneleri oynatabilme ve yer değiştirebilme yeteneğine sahip olmasını amaçlayan bir bilim dalıdır. Yapay zekanın günümüzde özellikle sağlık alanınında önemli kolaylıklar sağladığı tartışılamaz bir gerçektir.

Medikal alandaki bilgisayar teknolojileri ve yazılımlarda kullanılan yapay zeka metotları doktorların teşhis süresinde daha hızlı ve daha etkili kararlar vermesini sağlıyor.Semptomlar ve hastalıklar arasındaki ilişkilerin bulunması,hasta ile ilgili güncel bilgilerin sunulması gibi konularda yapay zekadan faydalanılıyor.

MEDİKAL YAPAY ZEKA UYGULAMALARI

-Bay Labs Inc, sağlık profesyonelleri  için kalp hastalığı tanı ve tedavi sürecinde ultrason yorumlamasında yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.2016 yılında romatizmal kalp hastalığı erken tanısına yardımcı olmak için kurulmuş,tıp uzmanları bu uygulama ile 1200 hastayı 4 günde taramış ve 48 hastaya tanı koymayı başarmıştır.

-DeepMind Health  okunması  zor ve işlenmesi uzun olabilecek göz taramalarını etkili bir biçimde analiz etmek için makine öğrenimini kullanıyor.Böylelikle hızlı teshiş imkanını sağlıyor.

-Butterfly Network hedefi MR ve ultrasonlardan önemli ölçüde ekonomik ve verimli yeni bir tıbbi görüntüleme aygıtı oluşturmak .Özellikle meme kanserini tespit etmede sağlık çalışanlarını güçlendiriyor.

-ESTDD adlı uzman sistem tiroit hastalıklarının teşhisini %95.33 doğruluk oranı ile gerçekleştirmektedir. ESTDD teşhis koyabilmek için tiroit hastalığına ait 5 klinik bulgudan hareket eder. Bu güçlü karar destek sistemi doktorlar tarafından tiroit hastalıklarının teşhisinde kullanabileceği gibi tıp fakültelerinde doktor adaylarının eğitiminde de başarılı bir şekilde kullanılabilir.

-Periferik Yayma Testi; kan damlasının bir tüp içerisinden alınması, alınan damlanın lam üzerine yayılması, özel boyalarla boyanması ve uzman hekimler tarafından mikroskopla incelenmesi ile yapılıyor. Türk bilim insanları tarafından yerli teknoloji ile geliştirilen Lifacell ise tüm bu manuel işlem gerektiren adımları otomatik hale getirmiş durumda. Cihaz, alınan görüntüleri klinik veriler ile eğitilmiş yapay zeka kullanılarak analiz ediyor ve yarım saat içerisinde rapor olarak sunuyor. Ayrıca veriler sistemde muhafaza edilerek, sonraki tetkiklerde hekimlere karşılaştırma yapma imkanı sunuyor.

Görüldüğü gibi günümüzde çok tartışılan yapay zeka sağlık alanında önemli ilerlemeler kaydetmiş görünüyor.Teknolojik gelişmeler ve bilimsel keşiflerle harmanlandıkça her geçen gün bu alanda adımlar atılacaktır .Üstün hastalık bilgileri ile donatılmış yapay zeka, insan bedenini milim milim tarayarak ve çeşitli organ ve doku analizleri, kan incelemesi yaparak doktorların günlerce uğraşıp koyduğu tanıları belki de bir kaç saatte yapabilecektir.

460 ziyaretçi

Kübra KARABULUT

Fırat Üniversitesi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.