DEFİBRİLATÖR CİHAZI

DEFİBRİLATÖR CİHAZI HAKKINDA BİLGİ

Defibrilatör Cihazı Teknik Bilgi;

Birimi: Enerji (joule)=(watt/saniye)

Defibrilatör Cihazı Maksimum 200, 270, 360 joule değerlerindedir.

Dalga Şekline Göre Monofazik Defibrilatör ve Bifazik Defibrilatör olarak iki çeşittir.

1-Monofazik Defibrilatör:

defibrilatör
Monofazik Defibrilatör

Tek yönlü akım boşaltımı yaparlar. Yani Monofazik defibrilatör, şok dalgasını (joule) tek yönde gönderir. Elektrik akımı bir kaşıktan diğerine akar. Bu dalga şeklinin hastalar üzerinde etkili olabilmesi için yüksek oranda joule uygulanması gerekmektedir. Düşük joule ler monofazik defibrilatörlerde etkili değildir.

 

 

 

 

2-Bifazik Defibrilatör:

Nihon Kohden
Bifazik Defibrilatör

Bifazik defibriltör çift yönlü akım verir. Yani bifazik defibrilatör, elektrik enerjisinin boşalmasından sonra pozitif yönden sonra negatif yöndede akım verir.

Birinci fazda, akım monofazik defibrilatörde olduğu gibi, bir kaşıktan diğerine akar. İkinci fazda ise akım, ters yönde akmaya başlar.

Az akımla etkili bir defibrilasyon işlemi sağlar. Yeni üretilen defibrilatör cihazları bifazik olarak üretilmektedir.

Araştırmalara gösteriyor ki bifazik defibrilatörler, monofazik defibrilatöarlere göre hayat kurtarmada daha etkilidir ve daha az zararlıdır.

Bifaziklerin VF(Ventikuler Fibrilasyon)’de ilk şoktaki başarısı yüksek, uygulanan akımdan sonra 5 sn içinde şokun başarılı olup olmadığı görülmektedir.

 

Monofazik akım veren defibrilatör kullanımında ilk ve sonraki şoklar için 360 Joule; bifazik akım veren defibrilatör cihazı kullanımında ilk şokta 150–200 Joule verilmelidir. Bifazik
defibrilatör cihazında tek şok yeterli olmazsa sonraki şoklarda enerji düzeyi, 150–360 Joule arasında
ayarlanmalıdır.

Defibrilatör Testi Nasıl Yapılır?

 

 

766 ziyaretçi

Günay Yüksek

2009 Çok Programlı Lisesi Elektrik Elektronik Bölümü, 2012 Gaziosmanpaşa Üniversitesi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi mezunuyum. 2015’te Kalibrasyon Şirketinde Biyomedikal Teknikeri olarak işe başladım. Kısa sürede Laboratuvar Sorumlusu unvanı aldım. Çalıştığım süre boyunca Kalibrasyon, Test Deney, Temiz Oda Validasyonu, Radyoloji ve sertifikasyon konularda çalışmalarım oldu. Bu websitesini açma sebebim internette biyomedikal hakkında fazla bilgi olmamasıdır. Websitesinin, Bu bölümü okuyan veya okuyacak arkadaşlarımıza yol göstereceğini ve bu yolda bilgiler katacağını umuyorum. İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.